Wordpress

Instrukcja aktualizacji strony na Wordpressie

Czas czytania: minut
Czas czytania: minuty

Poniżej znajdziesz pełną instrukcję wykonania aktualizacji na Twojej stronie Wordpress. Dowiesz się, w jakiej kolejności aktualizować wtyczki, system i motywy. Zrobisz to bezpiecznie, a w razie problemów będziesz posiadać kopię zapasową strony i bez problemu przywrócisz jej poprzednią wersję.

Jeśli nie jesteś klientem Beevision, przed rozpoczęciem aktualizacji upewnij się, że masz zainstalowaną wtyczkę Updraft Plus.

Logowanie do Panelu Wordpress

1. Logowanie do panelu Wordpress następuje najczęściej przez stronę www.twojanazwastrony.pl/wp-admin

Po zalogowaniu otwiera się Kokpit administratora strony. W lewym górnym rogu po najechaniu myszą na pozycję Kokpit otwiera się submenu. Jeśli przy pozycji Aktualizacje wyświetla się czerwone powiadomienie z liczbą należy zacząć procedurę aktualizacji.

Powiadomienia należy sprawdzać przynajmniej raz na 4 tygodnie.

Kopia Zapasowa

1. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek zmian na stronie należy wykonać kopię zapasową strony. Służy do tego wtyczka Updraft - Kopia/ Przywracanie. Aby odnaleźć wtyczkę należy po zalogowaniu się do kokpitu odnaleźć w menu pozycję Wtyczki i wybrać pozycję Zainstalowane wtyczki.

2. W zalogowanych wtyczkach należy odnaleźć Updraft - Kopia/ Przywracanie i wybrać Ustawienia.

3. Po otwarciu wtyczki należy kliknąć przycisk Utwórz kopię zapasową i poczekać na komunikat o pozytywnym zakończeniu tworzenia kopii (może to trwać kilka minut).

4. Utworzone kopie zapasowe można pobrać na komputer (lub ustawić w ustawieniach wtyczki automatyczne wysyłanie każdej kopii na maila administratora). Zarządzać kopiami można w głównym widoku wtyczki. Kopie znajdują się w tabeli (widoczna poniżej) zatytułowanej Existing Backups.

5. W darmowej wersji wtyczki kopię należy pobierać każdorazowo - poprzez wybranie każdego z przycisków Dane kopii, czyli: Baza danych, Wtyczki, Motywy, Wysłane na serwer, Inne. Najlepiej zapisywać je w jednym folderze. Wystarczy trzymać dwie kopie zapasowe - tzn. przy tworzeniu trzeciej z rzędu należy usunąć najstarszą zarówno z wtyczki (wybierając czerwony przycisk Usuń), jak i z własnego dysku komputera).

6. Po upewnienie się, że posiadamy kopię plików strony w obecnej wersji można przystąpić do aktualizacji.

Aktualizacja

1. Aktualizacje należy wykonywać w głównym kokpicie wordpressa, przez wybranie z menu pozycji Aktualizacje.

2. W widoku Aktualizacje zaczynamy od aktualizacji wtyczek. Wtyczki aktualizujemy po jednej na raz, zaznaczając checkbox i klikając na górze listy Zaktualizuj wtyczki. Po aktualizacji wtyczki należy sprawdzić, czy strona działa prawidłowo. Jeśli tak, można zacząć aktualizować następną.

3. Kolejnym krokiem jest aktualizacja Motywów. Należy zaktualizować wszystkie motywy, które są zainstalowane na stronie (nie tylko aktualnie używany motywy).

4. Po aktualizacji obecnie używanego motywu stronę należy przetestować (otworzyć wszystkie możliwe podstrony, zwrócić uwagę na prawidłowe funkcjonowanie dwujęzyczności, menu, wyświetlanie stopki, działanie formularzy).

5. W ostatniej kolejności należy aktualizować Wordpress. Jeżeli będzie dostępna nowa wersja system, komunikat o tym pojawi się na samej górze widoku Aktualizacje.

6. Na koniec należy sprawdzić, czy wszystko działa i zrobić nową kopię zapasową, ale nie usuwać kopii sprzed zmian (potencjalne błędy związane z aktualizacjami mogą być zauważone dopiero później).

7.Jeśli po którymkolwiek kroku strona przestanie się poprawnie wyświetlać lub działać, należy zapisać, co spowodowało błąd (np. nazwę wtyczki) i przywrócić ostatnią kopię zapasową strony przez kliknięcie przycisku Przywróć umieszczonego przy ostatniej kopii zapasowej we wtyczce Updraft.

    Podsumowanie

    1. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek dużych zmian (są nimi np. aktualizacje) za każdym razem należy robić kopię zapasową plików strony.

    2. Aktualizacje należy sprawdzać co najmniej co 4 tygodnie.

    3. Aktualizacje należy wykonywać w kolejności : Wtyczki, Motywy, Wordpress.

    4. Podczas tworzenia kopii zapasowej lub aktualizacji nie należy edytować strony, ani wyświetlać jej w widoku administratora na innych kartach przeglądarki.

    5. Na czas aktualizacji motywu na stronie będzie widoczny tryb konserwacji.